NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6815TD/21P,125
LD6815TD/21P,125 picture photo
Mfg. Part Number
LD6815TD/21P,125
Brief Description
IC REG LDO 2.1V 0.15A 5TSOP
Datasheet Download
LD6815TD/21P,125.pdf
Availability of LD6815TD/21P,125
QUANTITY
LD6815TD/21P,125 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6815TD/21P,125
Internal Part NumberEIS-LD6815TD/21P,125
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.1V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6815TD/21P,125
LD6815TD/21P,125 Details Description
Related parts for LD6815TD/21P,125
IDC CABLE - MPL50K/MC50G/X datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO VM 20-SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL SCHM TRG 6ULLGA datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN RECPT 12POS R/A TIN 2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RED/ORANGE datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 13POS THRUHL datasheet.pdf