Amphenol Industrial MS3106F36-10PW
MS3106F36-10PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3106F36-10PW
Brief Description
CONN PLUG 48POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3106F36-10PW.pdf
Availability of MS3106F36-10PW
QUANTITY
MS3106F36-10PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106F36-10PW
Internal Part NumberEIS-MS3106F36-10PW
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106F36-10PW
Related LinksMS3106F, MS3106F36-10PW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3106F36-10PW Details Description
Related parts for MS3106F36-10PW
CARD EDGE 130PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 15NS 28TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1600UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 16 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
78 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 120A TO220-3 datasheet.pdf