Vishay Thin Film PHP00805E7061BST1
PHP00805E7061BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E7061BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.06K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E7061BST1.pdf
Availability of PHP00805E7061BST1
QUANTITY
PHP00805E7061BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E7061BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E7061BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.06k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E7061BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E7061BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E7061BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E7061BST1
SWITCH DIP SPDT 1POS SMT LOWPRO datasheet.pdf
LED 4 ELEMENT AMB 12V T-1 BI-PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER DR VERT datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.0V SNT-4A datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 13POS .050 THRUHL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
INS BNCM CABLE ASSY 75OHM 200CM datasheet.pdf