NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6836CX4/16H,315
LD6836CX4/16H,315 picture photo
Mfg. Part Number
LD6836CX4/16H,315
Brief Description
IC REG LDO 1.6V 0.3A 4WLCSP
Datasheet Download
LD6836CX4/16H,315.pdf
Availability of LD6836CX4/16H,315
QUANTITY
LD6836CX4/16H,315 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6836CX4/16H,315
Internal Part NumberEIS-LD6836CX4/16H,315
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package9,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.6V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.09V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)350mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XFBGA, WLCSP
Supplier Device Package4-WLCSP (0.76x0.76)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6836CX4/16H,315
LD6836CX4/16H,315 Details Description
Related parts for LD6836CX4/16H,315
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 14SOIC datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 18MH 2A HORZ datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 5POS VERT .100 datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DBL NUT RCPT 12POS FEMALE RA PCB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 57POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 9COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf