| Internal Part Number | EIS-LDD-SMHTM5602RISUG | |
| RoHS Information | RoHS Cert of Compliance | |
| Featured Product | QuasarBrite™ LED Display | |
| Standard Package | 550 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Display Modules - LED Character and Numeric | |
| Series | - | |
| Number of Characters | 2 | |
| Size / Dimension | 0.669" H x 0.988" W x 0.154" D (17.00mm x 25.10mm x 3.90mm) | |
| Digit/Alpha Size | 0.56" (14.22mm) | |
| Display Type | 7-Segment | |
| Common Pin | Common Anode | |
| Color | Green | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.25V | |
| Current - Test | 20mA | |
| Millicandela Rating | 4.5mcd | |
| Wavelength - Peak | 568nm | |
| Power Dissipation (Max) | 65mW | |