Lumex, Inc. LDD-SMHTM5602RISUG
LDD-SMHTM5602RISUG picture photo
Mfg. Part Number
LDD-SMHTM5602RISUG
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
LED DISPLAY
Datasheet Download
LDD-SMHTM5602RISUG.pdf
Availability of LDD-SMHTM5602RISUG
QUANTITY
LDD-SMHTM5602RISUG Order Process
Ship out your order
Specifications of LDD-SMHTM5602RISUG
Internal Part NumberEIS-LDD-SMHTM5602RISUG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Featured ProductQuasarBrite™ LED Display
Standard Package550
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters2
Size / Dimension0.669" H x 0.988" W x 0.154" D (17.00mm x 25.10mm x 3.90mm)
Digit/Alpha Size0.56" (14.22mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorGreen
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.25V
Current - Test20mA
Millicandela Rating4.5mcd
Wavelength - Peak568nm
Power Dissipation (Max)65mW
Package / Case10-SMD, No Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDD-SMHTM5602RISUG
Related LinksLDD-SMHTM, LDD-SMHTM5602RISUG Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
LDD-SMHTM5602RISUG Details Description
Related parts for LDD-SMHTM5602RISUG
CARDEDGE 56POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
IC MPU RESET MON 2.93V SOT-323 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
POWER MODULE POWERLINE SERIES datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 65POS THRUHL datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.15A EMT3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 800V RADIAL datasheet.pdf