KEMET LDECE4100KA5N00
LDECE4100KA5N00 picture photo
Mfg. Part Number
LDECE4100KA5N00
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 50VDC 2824
Datasheet Download
LDECE4100KA5N00.pdf
Availability of LDECE4100KA5N00
QUANTITY
LDECE4100KA5N00 Order Process
Ship out your order
Specifications of LDECE4100KA5N00
Internal Part NumberEIS-LDECE4100KA5N00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesLDE
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesHigh Temperature
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDECE4100KA5N00
Related LinksLDECE41, LDECE4100KA5N00 Datasheet, KEMET Distributor
LDECE4100KA5N00 Details Description
Related parts for LDECE4100KA5N00
RES SMD 97.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CURRENT SENSE 2MHZ 8SO datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC FPGA ARTIX7 324BGA datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf