KEMET LDEMF3150JA5N00
LDEMF3150JA5N00 picture photo
Mfg. Part Number
LDEMF3150JA5N00
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 5% 400VDC 4030
Datasheet Download
LDEMF3150JA5N00.pdf
Availability of LDEMF3150JA5N00
QUANTITY
LDEMF3150JA5N00 Order Process
Ship out your order
Specifications of LDEMF3150JA5N00
Internal Part NumberEIS-LDEMF3150JA5N00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesLDE
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4030 (10276 Metric)
Size / Dimension0.413" L x 0.311" W (10.50mm x 7.90mm)
Height - Seated (Max)0.173" (4.40mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesHigh Temperature
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDEMF3150JA5N00
Related LinksLDEMF31, LDEMF3150JA5N00 Datasheet, KEMET Distributor
LDEMF3150JA5N00 Details Description
Related parts for LDEMF3150JA5N00
IC OPAMP JFET 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANSISTOR 4BGA datasheet.pdf
RES 56 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 300MW SOT23 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 9A 7.2 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 1W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 25C S 3" WHT datasheet.pdf