AVX Corporation UQCFVA300JAT2A
UQCFVA300JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
UQCFVA300JAT2A
Brief Description
CAP CER 30PF 250V 0805
Datasheet Download
UQCFVA300JAT2A.pdf
Availability of UQCFVA300JAT2A
QUANTITY
UQCFVA300JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of UQCFVA300JAT2A
Internal Part NumberEIS-UQCFVA300JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UQCFVA300JAT2A
Related LinksUQCFVA3, UQCFVA300JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
UQCFVA300JAT2A Details Description
Related parts for UQCFVA300JAT2A
RES SMD 140 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 5.3A 8-SOIC datasheet.pdf
LABEL S LAM DM TED WHT .50X0.75" datasheet.pdf
IC TRANSCVR 3-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CAP CER 56PF 2.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
TXRX OPT SM SFF SONET OC48/SDH datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 560PF 5KV N2200 AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 36PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf