ST LDK120M12R
LDK120M12R picture photo
Mfg. Part Number
LDK120M12R
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.2A SOT23-5
Datasheet Download
LDK120M12R.pdf
Availability of LDK120M12R
QUANTITY
LDK120M12R Order Process
Ship out your order
Specifications of LDK120M12R
Internal Part NumberEIS-LDK120M12R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLDK120XX12 View All Specifications
Featured ProductLDK120 Low Drop Voltage Regulator
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input1.9 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDK120M12R
Related LinksLDK12, LDK120M12R Datasheet, ST Distributor
LDK120M12R Details Description
Related parts for LDK120M12R
CABLE POWER SUPPLY ANGLED 1.8M datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE MODULE 7.2KV 3A datasheet.pdf
IC 1.71V NANOPWR MON SOT-23-5 datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .2W 60MM datasheet.pdf
SIGNAL CONVERTER/DISCONNECTOR datasheet.pdf
OVERCURRENT & SHORT CIR. RELAY datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS S4 TU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
680UF 400V 35X70MM 85C 10000H datasheet.pdf