ST LDK130PU29R
LDK130PU29R picture photo
Mfg. Part Number
LDK130PU29R
Brief Description
IC REG LDO 2.9V 0.3A 6DFN
Datasheet Download
LDK130PU29R.pdf
Availability of LDK130PU29R
QUANTITY
LDK130PU29R Order Process
Ship out your order
Specifications of LDK130PU29R
Internal Part NumberEIS-LDK130PU29R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.9V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-XFDFN
Supplier Device Package6-DFN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDK130PU29R
Related LinksLDK13, LDK130PU29R Datasheet, ST Distributor
LDK130PU29R Details Description
Related parts for LDK130PU29R
CONN RING 16-22 AWG #5/16 PIDG datasheet.pdf
CONN SPLICE 14-18AWG THRU datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ SINE WAVE PC datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 125MHZ DUAL 24QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 560MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 5A datasheet.pdf