Nichicon LDQ2G151MERZGA
LDQ2G151MERZGA picture photo
Mfg. Part Number
LDQ2G151MERZGA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
LDQ2G151MERZGA.pdf
Availability of LDQ2G151MERZGA
QUANTITY
LDQ2G151MERZGA Order Process
Ship out your order
Specifications of LDQ2G151MERZGA
Internal Part NumberEIS-LDQ2G151MERZGA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesDQ
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current880mA
Impedance-
Lead Spacing0.335" (8.50mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDQ2G151MERZGA
Related LinksLDQ2G15, LDQ2G151MERZGA Datasheet, Nichicon Distributor
LDQ2G151MERZGA Details Description
Related parts for LDQ2G151MERZGA
DIODE ZENER 51V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 3.3V SOT23A-5 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 154K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
COLLET NUT FOR FFA.00. datasheet.pdf
BRAID NO-CLEAN SILVER .025"X500' datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 19POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 70A 240VAC datasheet.pdf
CONN 24POS 0.8MM SMT datasheet.pdf