ST LDS3985PU15R
LDS3985PU15R picture photo
Mfg. Part Number
LDS3985PU15R
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.3A 6DFN
Datasheet Download
LDS3985PU15R.pdf
Availability of LDS3985PU15R
QUANTITY
LDS3985PU15R Order Process
Ship out your order
Specifications of LDS3985PU15R
Internal Part NumberEIS-LDS3985PU15R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLDS3985XX15 View All Specifications
LDS3985XX15 View All Specifications
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDS3985PU15R
Related LinksLDS398, LDS3985PU15R Datasheet, ST Distributor
LDS3985PU15R Details Description
Related parts for LDS3985PU15R
LED RED DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
OPTO SENSOR 4.2MM SLOT PCB TERM datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 30V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 68 OHM 9SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf