XP Power LDU1416S700
LDU1416S700 picture photo
Mfg. Part Number
LDU1416S700
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC BUCK 2-14V 700MA
Datasheet Download
LDU1416S700.pdf
Availability of LDU1416S700
QUANTITY
LDU1416S700 Order Process
Ship out your order
Specifications of LDU1416S700
Internal Part NumberEIS-LDU1416S700
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyLED Supplies
SeriesLDU14
TypeConstant Current
TopologyBuck
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)7V
Voltage - Input (Max)16V
Voltage - Output2 ~ 14 V
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts)10W
DimmingAnalog, PWM
FeaturesRemote On/Off, SCP
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93%
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.40" W x 0.27" H (12.7mm x 10.2mm x 6.9mm)
PackagingTube
ApprovalsEN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDU1416S700
Related LinksLDU14, LDU1416S700 Datasheet, XP Power Distributor
LDU1416S700 Details Description
Related parts for LDU1416S700
FILTER LINE 2.8MH 0.5A HORIZONTL datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 3.3V LP 14S datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V HS 8-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-75VIN +/-12V datasheet.pdf
MCU 16BIT 256K FLASH 144-PQFP datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 816 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf