XP Power LDU4860S300-WD
LDU4860S300-WD picture photo
Mfg. Part Number
LDU4860S300-WD
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC BUCK 2-57V 300MA
Datasheet Download
LDU4860S300-WD.pdf
Availability of LDU4860S300-WD
QUANTITY
LDU4860S300-WD Order Process
Ship out your order
Specifications of LDU4860S300-WD
Internal Part NumberEIS-LDU4860S300-WD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLDU48
TypeConstant Current
TopologyBuck
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)7V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output2 ~ 57 V
Current - Output (Max)300mA
Power (Watts)17W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog, PWM
FeaturesRemote On/Off, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency97%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.49" H (31.8mm x 20.3mm x 12.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsEN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDU4860S300-WD
Related LinksLDU4860, LDU4860S300-WD Datasheet, XP Power Distributor
LDU4860S300-WD Details Description
Related parts for LDU4860S300-WD
RES SMD 332K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 8A TO220AC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
BATT PACK 6.0V 1AH NIMH datasheet.pdf