XP Power LDU4860S700-WD
LDU4860S700-WD picture photo
Mfg. Part Number
LDU4860S700-WD
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC BUCK 2-57V 700MA
Datasheet Download
LDU4860S700-WD.pdf
Availability of LDU4860S700-WD
QUANTITY
LDU4860S700-WD Order Process
Ship out your order
Specifications of LDU4860S700-WD
Internal Part NumberEIS-LDU4860S700-WD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLDU48
TypeConstant Current
TopologyBuck
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)7V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output2 ~ 57 V
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts)40W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog, PWM
FeaturesRemote On/Off, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency97%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.49" H (31.8mm x 20.3mm x 12.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsEN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDU4860S700-WD
Related LinksLDU4860, LDU4860S700-WD Datasheet, XP Power Distributor
LDU4860S700-WD Details Description
Related parts for LDU4860S700-WD
OSC VCO 305-345MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 5A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
CONN HOUSING 34POS 1.27MM datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT PIN datasheet.pdf