Excelsys Technologies Ltd LDV075-024SN
LDV075-024SN picture photo
Mfg. Part Number
LDV075-024SN
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CV AC/DC 24V 3.125A
Datasheet Download
LDV075-024SN.pdf
Availability of LDV075-024SN
QUANTITY
LDV075-024SN Order Process
Ship out your order
Specifications of LDV075-024SN
Internal Part NumberEIS-LDV075-024SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationLED RoHS Delcaration
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLDV
TypeConstant Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)264VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)3.125A
Power (Watts)75W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-30°C ~ 50°C
Efficiency90%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension9.09" L x 1.57" W x 1.12" H (231.0mm x 40.0mm x 28.4mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCSA, EN, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDV075-024SN
Related LinksLDV075, LDV075-024SN Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LDV075-024SN Details Description
Related parts for LDV075-024SN
CONN RECEPT 19POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.9PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf