| Internal Part Number | EIS-LE25S40AMCTWG | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Memory Size | 4M (512K x 8) | |
| Speed | 40MHz | |
| Interface | SPI Serial | |
| Voltage - Supply | 1.65 V ~ 1.95 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 90°C | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |