Vicor Corporation V24C48M100BL2
V24C48M100BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C48M100BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W
Datasheet Download
V24C48M100BL2.pdf
Availability of V24C48M100BL2
QUANTITY
V24C48M100BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C48M100BL2
Internal Part NumberEIS-V24C48M100BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C48M100BL2
Related LinksV24C48, V24C48M100BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C48M100BL2 Details Description
Related parts for V24C48M100BL2
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
2.0 WTB DUAL CONN DIP HSG 36CKT datasheet.pdf
POT SLIDE 50K OHM .2W 60MM datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 35V X5R 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK DIV ISO 8SOIC datasheet.pdf
SYRINGE BARREL 5CC 1600PC datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf