Thomas Research Products LED100W-286-C0350-D
LED100W-286-C0350-D picture photo
Mfg. Part Number
LED100W-286-C0350-D
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 95-286V
Datasheet Download
LED100W-286-C0350-D.pdf
Availability of LED100W-286-C0350-D
QUANTITY
LED100W-286-C0350-D Order Process
Ship out your order
Specifications of LED100W-286-C0350-D
Internal Part NumberEIS-LED100W-286-C0350-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Drivers Overview
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelLED-90W, LED-100W.stpLED-90W, LED-100W.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLED-100W
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output95 ~ 286 V
Current - Output (Max)350mA
Power (Watts)100W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Efficiency92%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension6.42" L x 2.81" W x 1.83" H (163.0mm x 71.3mm x 46.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, CSA, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LED100W-286-C0350-D
Related LinksLED100W-2, LED100W-286-C0350-D Datasheet, Thomas Research Products Distributor
LED100W-286-C0350-D Details Description
Related parts for LED100W-286-C0350-D
THYRISTOR 270V 150A DO-214AC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 198V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 6.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SLDR IRON W/DSLDRNG 100-240VAC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CONN SOCKET 3W3 F R/A 20A datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf