Thomas Research Products LED12W-16-C0800
LED12W-16-C0800 picture photo
Mfg. Part Number
LED12W-16-C0800
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 8-16V 800MA
Datasheet Download
LED12W-16-C0800.pdf
Availability of LED12W-16-C0800
QUANTITY
LED12W-16-C0800 Order Process
Ship out your order
Specifications of LED12W-16-C0800
Internal Part NumberEIS-LED12W-16-C0800
3D ModelLED-12W.stpLED-12W.igs
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLED-12W
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output8 ~ 16 V
Current - Output (Max)800mA
Power (Watts)12W
Voltage - Isolation-
Dimming-
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66
Operating Temperature-30°C ~ 60°C
Efficiency79%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.35" L x 1.42" W x 0.91" H (85.0mm x 36.0mm x 23.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LED12W-16-C0800
Related LinksLED12W-, LED12W-16-C0800 Datasheet, Thomas Research Products Distributor
LED12W-16-C0800 Details Description
Related parts for LED12W-16-C0800
IC LP SERIAL 16-BIT A/D 16-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 2.5MHZ 8DIP datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 1000V 6A GBJ datasheet.pdf
IC FPGA 560 I/O 1153FCBGA datasheet.pdf
MOUNTING BRAKT FOR AMPLIFIER datasheet.pdf
RES 120 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
RAISED FLOOR AIR SEALING GROMMET datasheet.pdf
CONN ADAPTER 62P-62P F-M PNL MNT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 6.7A 13.5 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf