Thomas Research Products LED25W-16-C1560
LED25W-16-C1560 picture photo
Mfg. Part Number
LED25W-16-C1560
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 6-16V 1.56A
Datasheet Download
LED25W-16-C1560.pdf
Availability of LED25W-16-C1560
QUANTITY
LED25W-16-C1560 Order Process
Ship out your order
Specifications of LED25W-16-C1560
Internal Part NumberEIS-LED25W-16-C1560
3D ModelLED-25W.stpLED-25W.igs
Article LibraryDesigning for Reliability for Outdoor LED Lighting in the Internet of Things
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLED-25W
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output6 ~ 16 V
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts)25W
Voltage - Isolation-
Dimming-
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66
Operating Temperature-
Efficiency82%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.15" L x 3.07" W x 0.99" H (80.0mm x 78.0mm x 25.2mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LED25W-16-C1560
Related LinksLED25W-, LED25W-16-C1560 Datasheet, Thomas Research Products Distributor
LED25W-16-C1560 Details Description
Related parts for LED25W-16-C1560
RES SMD 43 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.681 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 49POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
BASIC SWITCH V BASICS V15 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAXM17516 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 250V 0.19A SOT-89 datasheet.pdf