Thomas Research Products LED40W-040-C1000-D
LED40W-040-C1000-D picture photo
Mfg. Part Number
LED40W-040-C1000-D
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC
Datasheet Download
LED40W-040-C1000-D.pdf
Availability of LED40W-040-C1000-D
QUANTITY
LED40W-040-C1000-D Order Process
Ship out your order
Specifications of LED40W-040-C1000-D
Internal Part NumberEIS-LED40W-040-C1000-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Drivers Overview
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLED-40W
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output20 ~ 40 V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)40W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66, NEMA 4
Operating Temperature-30°C ~ 60°C
Efficiency85%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cURus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LED40W-040-C1000-D
Related LinksLED40W-04, LED40W-040-C1000-D Datasheet, Thomas Research Products Distributor
LED40W-040-C1000-D Details Description
Related parts for LED40W-040-C1000-D
RES SMD 274 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
MPACS COVER 40 datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
DSUB 15POS SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.030DIA TIN datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
TV 66C 66#22D SKT PLUG datasheet.pdf
22000UF 10V 30X25 datasheet.pdf