Thomas Research Products LED40W-114-C0350
LED40W-114-C0350 picture photo
Mfg. Part Number
LED40W-114-C0350
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 38-114V
Datasheet Download
LED40W-114-C0350.pdf
Availability of LED40W-114-C0350
QUANTITY
LED40W-114-C0350 Order Process
Ship out your order
Specifications of LED40W-114-C0350
Internal Part NumberEIS-LED40W-114-C0350
3D ModelLED-40W, TRC-040.stpLED-40W, TRC-040.igs
Standard Package25
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLED-40W
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output38 ~ 114 V
Current - Output (Max)350mA
Power (Watts)40W
Voltage - Isolation-
Dimming-
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66, NEMA 4
Operating Temperature-30°C ~ 60°C
Efficiency87%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cURus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LED40W-114-C0350
Related LinksLED40W-1, LED40W-114-C0350 Datasheet, Thomas Research Products Distributor
LED40W-114-C0350 Details Description
Related parts for LED40W-114-C0350
IC AMP/VIDEO/MUX LP 4/8CH 16QSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 90 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V 8DIP datasheet.pdf
KIT EVAL 28BIT DS90CR287/288A datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 50W datasheet.pdf
SNSW 6A+BK 3-16 NONE datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE SOCKET 5POLE datasheet.pdf
HAN 16B-HMC-GS-R-M25 datasheet.pdf
GATOR WRAP 6" BLACK 75' datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2% 22W 2512 datasheet.pdf