Thomas Research Products LED50W-142
LED50W-142 picture photo
Mfg. Part Number
LED50W-142
Brief Description
LED SUPPLY CV AC/DC 142V 350MA
Datasheet Download
LED50W-142.pdf
Availability of LED50W-142
QUANTITY
LED50W-142 Order Process
Ship out your order
Specifications of LED50W-142
Internal Part NumberEIS-LED50W-142
3D ModelLED-50W.stpLED-50W.igs
Standard Package1
SeriesLED-50W
TypeConstant Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output142V
Current - Output (Max)350mA
Power (Watts)50W
Voltage - Isolation-
Dimming-
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66
Operating Temperature-30°C ~ 60°C
Efficiency89%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.64" L x 1.69" W x 0.98" H (194.0mm x 43.0mm x 25.0mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LED50W-142
Related LinksLED50, LED50W-142 Datasheet, Thomas Research Products Distributor
LED50W-142 Details Description
Related parts for LED50W-142
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 8SO datasheet.pdf
TVS DIODE 60.7VWM 109VC 1.5KE datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X8 TRANSF datasheet.pdf
CONN SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
GDT 230V 20% 5KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.64179K OHM 0.6W 0.1% RAD datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2.54MM datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP 5-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SIDE LOCK PLUG SHELL 24POS datasheet.pdf