Essentra Components (formerly Richco, Inc.) LEDS2M-220-01
LEDS2M-220-01 picture photo
Mfg. Part Number
LEDS2M-220-01
Manufacturer
Product Category
LEDs - Spacers, Standoffs
Brief Description
LED SPACER MOLDED (T1 3/4) .220"
Datasheet Download
LEDS2M-220-01.pdf
Availability of LEDS2M-220-01
QUANTITY
LEDS2M-220-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of LEDS2M-220-01
Internal Part NumberEIS-LEDS2M-220-01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Hardware
Engineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Spacers, Standoffs
SeriesLEDS2M
ColorNatural
Length0.220" (5.59mm)
LEDT1 3/4
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LEDS2M-220-01
LEDS2M-220-01 Details Description
Related parts for LEDS2M-220-01
IC OPAMP GP 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-12V 625MA THRU datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf