Sensata Technologies/Airpax LEGBX6-38924-16-V
LEGBX6-38924-16-V picture photo
Mfg. Part Number
LEGBX6-38924-16-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER
Datasheet Download
LEGBX6-38924-16-V.pdf
Availability of LEGBX6-38924-16-V
QUANTITY
LEGBX6-38924-16-V Order Process
Ship out your order
Specifications of LEGBX6-38924-16-V
Internal Part NumberEIS-LEGBX6-38924-16-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesLEG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles1
Actuator TypeRocker
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LEGBX6-38924-16-V
Related LinksLEGBX6-3, LEGBX6-38924-16-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
LEGBX6-38924-16-V Details Description
Related parts for LEGBX6-38924-16-V
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC SWITCH 5-PORT 10/100 128-PQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT 2.5MM TIN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.65V 8MSOP datasheet.pdf
IC DVR DUAL FIXED EL FREQ 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 145 I/O 672UBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3.81MM GREEN datasheet.pdf