Taiyo Yuden LEM2520TR47J
LEM2520TR47J picture photo
Mfg. Part Number
LEM2520TR47J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470NH 350MA 680 MOHM
Datasheet Download
LEM2520TR47J.pdf
Availability of LEM2520TR47J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LEM2520TR47J Order Process
Ship out your order
Specifications of LEM2520TR47J
Internal Part NumberEIS-LEM2520TR47J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLEM(C)2520 Series 06/Mar/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance470nH
Tolerance±5%
Current Rating350mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)680 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant350MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test25.2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LEM2520TR47J
Related LinksLEM252, LEM2520TR47J Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LEM2520TR47J Details Description
Related parts for LEM2520TR47J
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RELAY SSR PANEL MOUNT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 620V 2.7A DPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 8COND 5' PRE-CUT datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 865MA 540 MOHM datasheet.pdf