Taiyo Yuden LEM2520TR82J
LEM2520TR82J picture photo
Mfg. Part Number
LEM2520TR82J
Brief Description
FIXED IND 820NH 260MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
LEM2520TR82J.pdf
Availability of LEM2520TR82J
QUANTITY
LEM2520TR82J Order Process
Ship out your order
Specifications of LEM2520TR82J
Internal Part NumberEIS-LEM2520TR82J
Material - Core-
Inductance820nH
Tolerance±5%
Current Rating260mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant250MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test25.2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LEM2520TR82J
Related LinksLEM252, LEM2520TR82J Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LEM2520TR82J Details Description
Related parts for LEM2520TR82J
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN TERM RCPT 22-28AWG datasheet.pdf
SIDACTOR BI 25V 250A TO92 datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 50V 1A 6MCPH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
OSC XO 7.373MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf