Taiyo Yuden LEMF2520T1R5M
LEMF2520T1R5M picture photo
Mfg. Part Number
LEMF2520T1R5M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 350MA 170 MOHM
Datasheet Download
LEMF2520T1R5M.pdf
Availability of LEMF2520T1R5M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LEMF2520T1R5M Order Process
Ship out your order
Specifications of LEMF2520T1R5M
Internal Part NumberEIS-LEMF2520T1R5M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating350mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)170 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant80MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LEMF2520T1R5M
Related LinksLEMF25, LEMF2520T1R5M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LEMF2520T1R5M Details Description
Related parts for LEMF2520T1R5M
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOD523 datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 200MA DP-NO 8-SMD datasheet.pdf
CONN RING TONG 22-16AWG #6 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 10MHZ RRO 10VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf