Taiyo Yuden LEMF2520T3R3M
LEMF2520T3R3M picture photo
Mfg. Part Number
LEMF2520T3R3M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 280MA 250 MOHM
Datasheet Download
LEMF2520T3R3M.pdf
Availability of LEMF2520T3R3M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LEMF2520T3R3M Order Process
Ship out your order
Specifications of LEMF2520T3R3M
Internal Part NumberEIS-LEMF2520T3R3M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating280mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant55MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LEMF2520T3R3M
Related LinksLEMF25, LEMF2520T3R3M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LEMF2520T3R3M Details Description
Related parts for LEMF2520T3R3M
IDC CABLE - CSC40G/AE40M/CCE40G datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 12V DIP 6KV datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 6.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 8K FLASH 48BGA datasheet.pdf
CBL RIBN 24493-17-300B datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf