Taiyo Yuden LEMF2520T4R7M
LEMF2520T4R7M picture photo
Mfg. Part Number
LEMF2520T4R7M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 210MA 300 MOHM
Datasheet Download
LEMF2520T4R7M.pdf
Availability of LEMF2520T4R7M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LEMF2520T4R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of LEMF2520T4R7M
Internal Part NumberEIS-LEMF2520T4R7M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating210mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LEMF2520T4R7M
Related LinksLEMF25, LEMF2520T4R7M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LEMF2520T4R7M Details Description
Related parts for LEMF2520T4R7M
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 149MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 300MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 45 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 65POS HL LOW P datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
DC/DC CONV 3W DIP24 DUAL OUT datasheet.pdf
PTC THERMISTOR 180MA 7X2 SMD datasheet.pdf