Artesyn Embedded Technologies LES20A24-1V8RENJ
LES20A24-1V8RENJ picture photo
Mfg. Part Number
LES20A24-1V8RENJ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.8V 100W
Datasheet Download
LES20A24-1V8RENJ.pdf
Availability of LES20A24-1V8RENJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LES20A24-1V8RENJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LES20A24-1V8RENJ
Internal Part NumberEIS-LES20A24-1V8RENJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesTyphoon
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.19" H (58.4mm x 22.9mm x 4.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max36W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LES20A24-1V8RENJ
Related LinksLES20A24, LES20A24-1V8RENJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LES20A24-1V8RENJ Details Description
Related parts for LES20A24-1V8RENJ
CONN HEADER 20POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 48K 80QFP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 20 OHM 0606 datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8MSOP datasheet.pdf
PANEL STEEL 46.2X28.2" WHT datasheet.pdf
LABEL 8X2" BLCK/RED ON YEL 50/PK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 35V X5R 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONV 2W SMD SNG OUT datasheet.pdf