Artesyn Embedded Technologies LES20A24-3V3REKJ
LES20A24-3V3REKJ picture photo
Mfg. Part Number
LES20A24-3V3REKJ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 100W
Datasheet Download
LES20A24-3V3REKJ.pdf
Availability of LES20A24-3V3REKJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LES20A24-3V3REKJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LES20A24-3V3REKJ
Internal Part NumberEIS-LES20A24-3V3REKJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesTyphoon
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.19" H (58.4mm x 22.9mm x 4.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LES20A24-3V3REKJ
Related LinksLES20A24, LES20A24-3V3REKJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LES20A24-3V3REKJ Details Description
Related parts for LES20A24-3V3REKJ
DIODE GEN PURP 1.2KV 8A TO247AC datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR SI1010 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .156" datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf