Artesyn Embedded Technologies LES20B48-3V3RAJ
LES20B48-3V3RAJ picture photo
Mfg. Part Number
LES20B48-3V3RAJ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV 48VIN 3.3V@20A 1/8BRICK T/H
Datasheet Download
LES20B48-3V3RAJ.pdf
Availability of LES20B48-3V3RAJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LES20B48-3V3RAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LES20B48-3V3RAJ
Internal Part NumberEIS-LES20B48-3V3RAJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductB Series Eighth Brick Converters
Standard Package64
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesEighth-Brick B
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series80W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.33" H (58.4mm x 22.9mm x 8.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LES20B48-3V3RAJ
Related LinksLES20B4, LES20B48-3V3RAJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LES20B48-3V3RAJ Details Description
Related parts for LES20B48-3V3RAJ
CONN HEADER .100 DUAL STR 26POS datasheet.pdf
RES SMD 1.02 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC AMP 2W PA 2GHZ 20MCOB datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 750K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 68POS DUAL PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT PIN datasheet.pdf