Amphenol Aerospace Operations MS3470W20-41P(LC)
MS3470W20-41P(LC) picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W20-41P(LC)
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
MS3470W20-41P(LC).pdf
Availability of MS3470W20-41P(LC)
QUANTITY
MS3470W20-41P(LC) Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W20-41P(LC)
Internal Part NumberEIS-MS3470W20-41P(LC)
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W20-41P(LC)
Related LinksMS3470W2, MS3470W20-41P(LC) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470W20-41P(LC) Details Description
Related parts for MS3470W20-41P(LC)
RES SMD 60.4 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.02 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 375UH 360MA 1.3 OHM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK VM 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CBL ASSY F STR 1.7MM 6' 24AWG datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
500 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
CONN M8 MALE 3POS datasheet.pdf