Lattice Semiconductor Corporation LFE2M20SE-6F256C
LFE2M20SE-6F256C picture photo
Mfg. Part Number
LFE2M20SE-6F256C
Brief Description
IC FPGA 140 I/O 256BGA
Datasheet Download
LFE2M20SE-6F256C.pdf
Availability of LFE2M20SE-6F256C
QUANTITY
LFE2M20SE-6F256C Order Process
Ship out your order
Specifications of LFE2M20SE-6F256C
Internal Part NumberEIS-LFE2M20SE-6F256C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLTin/Lead Devices 23/Jun/2015
PCN Assembly/OriginAlternate Qualified Test Site 30/Sep/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
SeriesECP2M
Number of LABs/CLBs2375
Number of Logic Elements/Cells19000
Total RAM Bits1246208
Number of I/O140
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case256-BGA
Supplier Device Package256-FPBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LFE2M20SE-6F256C
Related LinksLFE2M20S, LFE2M20SE-6F256C Datasheet, Lattice Semiconductor Corporation Distributor
LFE2M20SE-6F256C Details Description
Related parts for LFE2M20SE-6F256C
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 100A DPAK datasheet.pdf
IC SWITCH 5-PORT 10/100 128-PQFP datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 59.94161MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TOOL REMOVL BNC/TRB PLUG R/A 12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf