Lattice Semiconductor Corporation LFE3-17EA-6LMG328C
LFE3-17EA-6LMG328C picture photo
Mfg. Part Number
LFE3-17EA-6LMG328C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 116 I/O 328BGA
Datasheet Download
LFE3-17EA-6LMG328C.pdf
Availability of LFE3-17EA-6LMG328C
QUANTITY
LFE3-17EA-6LMG328C Order Process
Ship out your order
Specifications of LFE3-17EA-6LMG328C
Internal Part NumberEIS-LFE3-17EA-6LMG328C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLatticeECP3 Introduction
Featured ProductLattice - Explore Automotive Possibilities
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Cu Wire 01/Jul/2013
PCN Assembly/OriginAlternate Qualified Test Site 30/Sep/2013
Alternate Assembly Revision B 17/Nov/2014
Alternate Assembly/Test Site 06/Oct/2014
Alternate Assembly/Test Site 14/Apr/2014
Standard Package168
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesECP3
Number of LABs/CLBs2125
Number of Logic Elements/Cells17000
Total RAM Bits716800
Number of I/O116
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case328-LFBGA, CSBGA
Supplier Device Package328-CSBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LFE3-17EA-6LMG328C
Related LinksLFE3-17EA, LFE3-17EA-6LMG328C Datasheet, Lattice Semiconductor Corporation Distributor
LFE3-17EA-6LMG328C Details Description
Related parts for LFE3-17EA-6LMG328C
IC MOSFET DRIVER 3.3V DUAL 8-DIP datasheet.pdf
USB IN-CIRCUIT PROG 80C51ISP datasheet.pdf
IC AMP POST 5/3.3V TTL SD 10MSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 400MW ALF2 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 17POS GOLD SMD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 70A D2PAK datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
HAR-MIK 68P MA DOUBLE END CALBE datasheet.pdf
SMB JACK RA BLKHD RG316 DS datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
4 ADC with PLL, 192 kHz, 24-Bit Codec IC datasheet.pdf