Lattice Semiconductor Corporation LFE3-35EA-8LFTN256I
LFE3-35EA-8LFTN256I picture photo
Mfg. Part Number
LFE3-35EA-8LFTN256I
Brief Description
IC FPGA 133 I/O 256BGA
Datasheet Download
LFE3-35EA-8LFTN256I.pdf
Availability of LFE3-35EA-8LFTN256I
QUANTITY
LFE3-35EA-8LFTN256I Order Process
Ship out your order
Specifications of LFE3-35EA-8LFTN256I
Internal Part NumberEIS-LFE3-35EA-8LFTN256I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLatticeECP3 Introduction
Featured ProductLattice - Explore Automotive Possibilities
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Cu Wire 01/Jul/2013
PCN Assembly/OriginAlternate Qualified Test Site 30/Sep/2013
Alternate Assembly Revision B 17/Nov/2014
Alternate Assembly/Test Site 06/Oct/2014
Alternate Assembly/Test Site 14/Apr/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesECP3
Number of LABs/CLBs4125
Number of Logic Elements/Cells33000
Total RAM Bits1358848
Number of I/O133
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case256-BGA
Supplier Device Package256-FTBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LFE3-35EA-8LFTN256I
Related LinksLFE3-35EA, LFE3-35EA-8LFTN256I Datasheet, Lattice Semiconductor Corporation Distributor
LFE3-35EA-8LFTN256I Details Description
Related parts for LFE3-35EA-8LFTN256I
IC DDR SDRAM 512MBIT 5NS 66TSOP datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 24 VAC 11 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC COUNTER 14STAGE BIN 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X8G RADIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA SMT/NAIL DR 30AU datasheet.pdf
SRC POWER 24+14 FEM RECPT HSG datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD80 datasheet.pdf