Lattice Semiconductor Corporation LFECP10E-4FN256C
LFECP10E-4FN256C picture photo
Mfg. Part Number
LFECP10E-4FN256C
Brief Description
IC FPGA 195 I/O 256BGA
Datasheet Download
LFECP10E-4FN256C.pdf
Availability of LFECP10E-4FN256C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LFECP10E-4FN256C Order Process
Ship out your order
Specifications of LFECP10E-4FN256C
Internal Part NumberEIS-LFECP10E-4FN256C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLatticeEC/P and LatticeXP Devices 25/Jul/2013
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesECP
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells10200
Total RAM Bits282624
Number of I/O195
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case256-BGA
Supplier Device Package256-FPBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LFECP10E-4FN256C
Related LinksLFECP10E, LFECP10E-4FN256C Datasheet, Lattice Semiconductor Corporation Distributor
LFECP10E-4FN256C Details Description
Related parts for LFECP10E-4FN256C
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 72NH 400MA 490 MOHM datasheet.pdf