Littelfuse LFJ600301P
LFJ600301P picture photo
Mfg. Part Number
LFJ600301P
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL
Datasheet Download
LFJ600301P.pdf
Availability of LFJ600301P
QUANTITY
LFJ600301P Order Process
Ship out your order
Specifications of LFJ600301P
Internal Part NumberEIS-LFJ600301P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesLF
Fuseholder TypeHolder
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass J
Fuse Size-
Number of Circuits1
Voltage600V
Current Rating30A
Mounting TypeDIN Rail
Orientation-
Termination StyleScrew Terminal, Pressure Plate
Contact Material-
Contact Finish*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LFJ600301P
Related LinksLFJ60, LFJ600301P Datasheet, Littelfuse Distributor
LFJ600301P Details Description
Related parts for LFJ600301P
FUSE GLASS 125MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 620PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 8POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
RES SMD 0.13 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf