Littelfuse LFR252003C
LFR252003C picture photo
Mfg. Part Number
LFR252003C
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOCK CART 250V 200A DIN
Datasheet Download
LFR252003C.pdf
Availability of LFR252003C
QUANTITY
LFR252003C Order Process
Ship out your order
Specifications of LFR252003C
Internal Part NumberEIS-LFR252003C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesLFR
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass R
Fuse Size1.874" Dia x 7.126" L (47.6mm x 181mm )
Number of Circuits3
Voltage250V
Current Rating200A
Mounting TypeDIN Rail
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LFR252003C
Related LinksLFR25, LFR252003C Datasheet, Littelfuse Distributor
LFR252003C Details Description
Related parts for LFR252003C
IC FPGA 180 I/O 256PBGA datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SMT3 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 480V 30A CHASSIS datasheet.pdf
IC TXRX 240-930MHZ -8-13DB 20QFN datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1.5A (Switch) Backlight, Lighting 16-TSSOP-EP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf