Littelfuse LFR600302S
LFR600302S picture photo
Mfg. Part Number
LFR600302S
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL
Datasheet Download
LFR600302S.pdf
Availability of LFR600302S
QUANTITY
LFR600302S Order Process
Ship out your order
Specifications of LFR600302S
Internal Part NumberEIS-LFR600302S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesLF
Fuseholder TypeHolder
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass R
Fuse Size-
Number of Circuits2
Voltage600V
Current Rating30A
Mounting TypeDIN Rail
Orientation-
Termination StyleScrew Terminal
Contact Material-
Contact Finish*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LFR600302S
Related LinksLFR60, LFR600302S Datasheet, Littelfuse Distributor
LFR600302S Details Description
Related parts for LFR600302S
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 82 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 10 PG9 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
IC PROM SERIAL 65K 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.53KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf