Lattice Semiconductor Corporation LFX1200C-03F900C
LFX1200C-03F900C picture photo
Mfg. Part Number
LFX1200C-03F900C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 496 I/O 900FPBGA
Datasheet Download
LFX1200C-03F900C.pdf
Availability of LFX1200C-03F900C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LFX1200C-03F900C Order Process
Ship out your order
Specifications of LFX1200C-03F900C
Internal Part NumberEIS-LFX1200C-03F900C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLispXPGA 1200 Devices 26/Feb/2010
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesispXPGA®
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells15376
Total RAM Bits423936
Number of I/O496
Number of Gates1250000
Voltage - Supply1.65 V ~ 1.95 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case900-BBGA
Supplier Device Package900-FPBGA (31x31)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LFX1200C-03F900C
Related LinksLFX1200C, LFX1200C-03F900C Datasheet, Lattice Semiconductor Corporation Distributor
LFX1200C-03F900C Details Description
Related parts for LFX1200C-03F900C
IC OPAMP VFB 45MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 35A 12V datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN HDR 2.54MM TIN 12POS R/A datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 10 SILVER datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 48.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
BOARDMATE PRESSFIT RADSOK 3.6MM datasheet.pdf