OSRAM Opto Semiconductors, Inc. LG M676-P1Q1-24
LG M676-P1Q1-24 picture photo
Mfg. Part Number
LG M676-P1Q1-24
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN CLEAR 2SMD
Datasheet Download
LG M676-P1Q1-24.pdf
Availability of LG M676-P1Q1-24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LG M676-P1Q1-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of LG M676-P1Q1-24
Internal Part NumberEIS-LG M676-P1Q1-24
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesAdvanced Power TOPLED®
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating67.5mcd
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 2.40mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant570nm
Wavelength - Peak572nm
Features-
Package / Case2-SMD, J-Lead
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension2.20mm L x 1.40mm W
Height (Max)1.40mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LG M676-P1Q1-24
Related LinksLG M676, LG M676-P1Q1-24 Datasheet, OSRAM Opto Semiconductors, Inc. Distributor
LG M676-P1Q1-24 Details Description
Related parts for LG M676-P1Q1-24
RES 68 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 4 1/2 DIGIT 44-PLCC datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.5A 69.6 MOHM datasheet.pdf
CANMDM-51PH020B datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50OHM SOLDER datasheet.pdf