AVX Corporation LG224Z334MAT2S1
LG224Z334MAT2S1 picture photo
Mfg. Part Number
LG224Z334MAT2S1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 4V X7S 0306
Datasheet Download
LG224Z334MAT2S1.pdf
Availability of LG224Z334MAT2S1
QUANTITY
LG224Z334MAT2S1 Order Process
Ship out your order
Specifications of LG224Z334MAT2S1
Internal Part NumberEIS-LG224Z334MAT2S1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
LGA Low Inductance MLCC's
Featured ProductLG Low Inductance LGA Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLG22 (LGA)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0306 (0816 Metric)
Size / Dimension0.030" L x 0.063" W (0.76mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LG224Z334MAT2S1
Related LinksLG224Z3, LG224Z334MAT2S1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
LG224Z334MAT2S1 Details Description
Related parts for LG224Z334MAT2S1
JUMPER-H2730TR/C2040N/X 10" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A DPAK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 100MA VMD2 datasheet.pdf
FUSE HOLDER PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 1000 OHM 250MA 0402 datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP 6-SON datasheet.pdf
RES 2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Header 38 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf