AVX Corporation LGC24D225MAT2S1
LGC24D225MAT2S1 picture photo
Mfg. Part Number
LGC24D225MAT2S1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 4V X5R 0805
Datasheet Download
LGC24D225MAT2S1.pdf
Availability of LGC24D225MAT2S1
QUANTITY
LGC24D225MAT2S1 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGC24D225MAT2S1
Internal Part NumberEIS-LGC24D225MAT2S1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLGC2 (LGA)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.052" W (2.06mm x 1.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Multi-Terminal)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGC24D225MAT2S1
Related LinksLGC24D2, LGC24D225MAT2S1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
LGC24D225MAT2S1 Details Description
Related parts for LGC24D225MAT2S1
IC VREF SERIES 1.25V SOT23-6 datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DL RA 14POS .100 datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
PLASTIC PENDANT 6BTN 2 SPEED datasheet.pdf
NON INSL BRAZED SEAM FLANGED BLO datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 200POS datasheet.pdf
HEATER 50W LONG CHISEL TIP datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 470 OHM 20SOIC datasheet.pdf