Hirose Electric Co Ltd FH34SRJ-8S-0.5SH(99)
FH34SRJ-8S-0.5SH(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH34SRJ-8S-0.5SH(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC FPC 8POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH34SRJ-8S-0.5SH(99).pdf
Availability of FH34SRJ-8S-0.5SH(99)
QUANTITY
FH34SRJ-8S-0.5SH(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH34SRJ-8S-0.5SH(99)
Internal Part NumberEIS-FH34SRJ-8S-0.5SH(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH34S FPC/FFC Connector with 0.5 mm Pitch
FH34SRJ Series
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH34SRJ
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions8
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureRotary Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH34SRJ-8S-0.5SH(99)
Related LinksFH34SRJ-8S, FH34SRJ-8S-0.5SH(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH34SRJ-8S-0.5SH(99) Details Description
Related parts for FH34SRJ-8S-0.5SH(99)
IC D/A CONV 12BIT PARALLEL 20DIP datasheet.pdf
JFET N-CH 30V 0.35W TO92 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.5MM datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 4KW 400V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
AML51 BUTTON FOR SWES/INDICATORS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
25+25 WAY M HORIZ BM SMT datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf