Nichicon LGG2C102MELB25
LGG2C102MELB25 picture photo
Mfg. Part Number
LGG2C102MELB25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
LGG2C102MELB25.pdf
Availability of LGG2C102MELB25
QUANTITY
LGG2C102MELB25 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGG2C102MELB25
Internal Part NumberEIS-LGG2C102MELB25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGG
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGG2C102MELB25
Related LinksLGG2C10, LGG2C102MELB25 Datasheet, Nichicon Distributor
LGG2C102MELB25 Details Description
Related parts for LGG2C102MELB25
RES SMD 56.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 2.9A MICROFET6 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 830MA 265 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
LED AMBER T1-3/4 583NM RA PCB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 250V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19VC 8SOIC datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SMPM RF VERT MODULE datasheet.pdf
CAP FILM 7.5UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf