Vicor Corporation V375C3V3M75B2
V375C3V3M75B2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C3V3M75B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V375C3V3M75B2.pdf
Availability of V375C3V3M75B2
QUANTITY
V375C3V3M75B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C3V3M75B2
Internal Part NumberEIS-V375C3V3M75B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C3V3M75B2
Related LinksV375C3, V375C3V3M75B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C3V3M75B2 Details Description
Related parts for V375C3V3M75B2
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 100POS SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC BRIDGE SPI/I2C 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5VOUT 25W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf